Užitečné informace

Výstražné a signalizační

Je nad slunce jasnější, že svítilny pořizujeme, abychom mohli poodhrnout roušku tmy, skrývající tajnosti noci. Podobnou službu poskytují i přístroje nočního vidění, ale upřímně: Není to ono. Především pak zapomínáme na druhou (neméně důležitou) funkci svítilen, a to být viděn. Vidět a být viděn představuje mnohdy nicotný rozdíl mezi životem a smrtí.

Výstražné a signalizační světla asistují při řízení silničního provozu, vyšetřování dopravních nehod, vyznačování příjezdových cest na hromadné akce, upozorňují na silniční práce. Ale také při vojenských cvičeních, zásazích hasičů a jiných příležitostech. Nicméně tyto funkce dokáží plnit nejen specializovaná zařízení, ale také svítilny označované jako taktické, sloužící ozbrojeným složkám nebo záchranářům.

Opravy silnic a ulic za provozu nemohou probíhat bez signalizačních a výstražných pomůcek. Nejčastěji v podobě výstražných kuželů různé výšky. Někdy v sobě ukrývají LED diody svítící nepřerušovaně, případně blikají. Posloužit může také LED návlek s blikajícími šipkami navlečený na standardní dopravní kužel. Řízení dopravy zvládají tyče pro řízení provozu různých délek s možností svítit nebo blikat. Záchranné a bezpečnostní složky bývají také vybaveny sadami výstražných blikačů, jakým je například Pulsar Pro Set 5.

Dobře poslouží nejen specializovaná zařízení, ale také taktické svítilny a baterky. Jejich konstruktéři mysleli na zadní kolečka pro nouzové situace a dali jim do vínku velice užitečné vychytávky. Speciální režimy svícení, jimiž disponuje většina z nich, stroboskop, maják a SOS jsou silnými pomocníky. Stroboskop lze, mimo jiné, velice úspěšně použít k sebeobraně. Další příhodnou výbavou jsou barevné diody. Nejčastěji červená s modrou, případně zelenou. Střídavé blikání červené a modré simuluje policejní majáček, ale rozhodně to není jediná možnost využití.

Jak je vidět, tak varovat a signalizovat umí celá řada produktů z e-shopu eurolamp.cz. V případě nejistoty konzultujte svou potřebu s našimi odborníky.