Užitečné informace

Termovize

S pojmem termovize je dnes obeznámen snad každý. Ve své podstatě tato významné a užitečná technologie představuje metodu bezkontaktního měření povrchové teploty sledovaného objektu. Jde o měření vyzařované elektromagnetické radiace v infračervené části spektra. Úroveň záření je přímo závislá na povrchové teplotě objektu, což umožňuje termovizní kameře teplotu vypočítat a zobrazit. Jedním z těch, kteří tuto náročnou technologii zvládli na jedničku, jsou lidé ve společnosti EAGLE, výrobce termovizních přístrojů a zařízení.

Široké spektrum možností praktického využití termovize je snad nezměřitelné. Nachází uplatnění snad v každém oboru lidské činnosti, a pokud ne, tak v brzké době začne pomáhat i v něm. Díky černým kronikám a kriminálním filmům známe použití termovize při pátrání po hledaných osobách ať už ztracených nebo uprchlých. Požadavek na energetické průkazy budov přivedl termovizní kamery do ulic, aby nasnímaly úniky tepla jak z obytných domů, tak z průmyslových objektů a napomohly tak snížení energetické náročnosti jejich provozu.

Průmysl je také velice zajímavá aplikační příležitost pro termovizi. Pořízení výrobních zařízení je investičně nákladné a nákladné jsou i nutné opravy nemluvě o ztrátách z prostojů. Termovizní diagnostika mapuje odchylky od normálu, jakými jsou přetížení motorů a převodovek, chybné uložení hřídelů a ložisek, kontrola stavu inženýrských sítí a umožní tak včasný zásah. V elektrotechnice jde o kontrolu jak jednotlivých zařízení, tak toků elektrické energie.

Ne zcela známé je využití termovize v lékařství v roli pomocné diagnostické metody, zejména při vyhledávání zánětlivých ložisek a lokalizaci poruch prokrvení. Má-li termovizní kamera dostatečnou citlivost, tak dokáže diagnostikovat také zhoubná nádorová onemocnění například štítné žlázy nebo prsu. Uplatnění našla také při diagnostikování revmatoidní artritidy.

To je jen nepatrný výčet možností termovize. Nebojte se zapřáhnout progresivní technologii do svých služeb třeba i za pomoci produktů společnosti EAGLE.