Užitečné informace

Recenze SureFire G2Z-MV

Surefire G2Z Maxvision Combat Light – (800 lm)

 

Údaje od výrobce:

 • Celková délka:                 120 mm
 • Průměr těla:                      27,9 mm                                            
 • Barva:                                 černá
 • Materiál:                            Letecký hliník s anodizovaným povrchem (hlava), plastové tělo svítilny
 • Ovládání:                           stálý-constant on/dočasný-momentary
 • Výkon:                                800 lm (3307 candela)
 • Dosvit:                                 115 m
 • Výdrž:                                  01 hod 30 min
 • Baterie:                               2 x CR123
 • Hmotnost:                         120 g
 • Odolnost:                           IPX7
 • Info cena:                          4706Kč (kód: G2Z-MV)
 • Dodává:                             Společnost Eurolamp s r. o., Topolová 1418, Slavkov u Brna
 • Kontakt:                             www.eurolamp.cz

 

Hodnocení:

Testování produktu probíhalo v období 14.10.2021 – 15.11.2021. Testovaná varianta ruční služební svítilny G2Z Maxvision Combat light od firmy Surefire, jednoho z nejlepších výrobců taktických, služebních a zbraňových svítilen, je určena pro služební taktické účely, kdy svým zpracováním, podstatou a rozměry není vhodná pro EDC nošení. Na první pohled plně navazuje na předchozí velmi úspěšný model služební svítilny Surefire G2ZX Combat Light (600 lm).

Na začátku byl zmíněn pomyslný předchůdce této na první pohled povedené svítilny, a kdo je v technickém odvětví taktického vybavení a výstroje „pamětníkem,“ jistě vzpomíná na úspěšné služební svítilny podobné konstrukce Surefire 6P s xenonovým modulem o výkonu 60 a 90 lm. Pozdější vlastníci svítilen o výkonu 120 lm byli označováni za krále.

                Zmíněné starší modely služebních svítilen ukazují, že i v době před 15 – 20 lety se vývojáři a konstruktéři snažili o odolný, praktický služební prostředek, který by spolehlivě fungoval. Srovnávat halogen/xenon s dnešní dobře vyladěnou optikou a kvalitním LED zdrojem je již nemyslitelné, ale lze tím ukázat, že potřeby na kvalitní, někdy stále opomíjený zdroj světla, tedy - ruční taktické svítilny byly a jsou stále důležité hledisko.

Pro lepší přiblížení lze posléze novou svítilnu dobře porovnat s již zmíněným předchůdcem – G2ZX Combat Light. K samotné svítilně G2Z MAXvision Combat light od firmy Surefire. Svítilna svými rozměry, předurčuje účel nošení na opasku nebo nosné vestě v pouzdru. Délka 120 mm a průměr těla svítilny cca 2,5 cm je svými rozměry ideální v kombinaci se střeleckými drily, tedy použití v jedné ruce (ve slabé). Gumový prstenec umožnuje i v tzv. doutníkovém držení.

                Samotné tělo svítilny je z plastu s příjemnou texturou, hlava svítilny z hliníku s eloxovaným povrchem černé barvy, zdrsnění na čelní straně umožňuje svítilnu postavit na rovném povrchu, zároveň slouží k odvětrávání při zapnutém stavu, případně pomůže při úderových technikách. Hlava, chcete-li modul, svítilny má po celém obvodu zkosené hrany do ploch, které zabraňují samovolné rotaci odložené svítilny, např. na kapotě vozidla.

Ovládání svítilny je jednoduché, využívá zadního ergonomicky tvarovaného spínače, který podtrhuje účel použití, tedy pro taktické situace a v kombinaci s ruční palnou zbraní. Hlavním smyslem je jednoduchost, tedy nastavení umožňuje momentary/dočasné a constant on/stálý svit. S tímto nastavením u svítilny tohoto typu a určení se lze jen ztotožnit. Produkce konkurenčních výrobců s 8 režimy, 3 spínacími tlačítky je špatnou volbou. Jemný stisk – namáčknutím – sepne svítilnu pouze po dobu vyvíjeného tlaku, promáčknutí přepne do stálého svitu.

Zde se vrátíme ke dvěma prvkům svítilny, u kterých je třeba se zamyslet proč tak výrobce postupoval při vývoji. Ohledně těla svítilny, které je z plastu a předchozí model dané kategorie nabízel hliníkové tělo, které bylo patrně vhodnější, ano i jiné modely od výrobců Surefire i Streamlight již jdou delší dobu stejnou cestou z důvodu úspory hmotnosti a jednoduššímu postupu při výrobě, ale předurčení této svítilny počítá i s drsnějším zacházením, tedy s větší odolností. Použitý materiál tak ukáže svou spolehlivost po delší době užívání. Další otazník, subjektivnějšího charakteru, je ohledně patního spínače, kdy je volba režimů řešena tzv. proklikem, předchozí varianta a jiné modely měly tzv. otočný tail-cap a constant-on bylo řešeno pootočením patního uzávěru, což pro případné stresující situace v panic modu je vhodnější řešení. Navíc tímto pohybem lze svítilnu i tak deaktivovat, a zabránit nechtěnému sepnutí, čili v této filozofii a konstrukčním řešení lze pozorovat rozpor, samozřejmě subjektivního rázu, protože se mohou najít uživatelé, kteří naopak vyhledávají spínač s proklikem.

Absolutním převratným vrcholem je nastavený výkon, optika u použitého polykarbonátového skla a tedy i světelný kužel. Ve snaze bylo rozdíl zaznamenat na fotoaparát, ale to se zkrátka musí vidět. Naprosto čistý světelný kužel, s ohraničenou středovou částí, která přechází to širokého méně výkonného kuželu pro široké periferní vidění. Toto nastavení optiky je oproti předchozí generaci lépe řešené hlavně na blízkou a střední vzdálenost, v tomto ohledu nemá svítilna konkurenci. Výkon stále není pro uživatele oslepující v uzavřených prostorech, jako jsou místnosti, haly (myšleno odraz svitu např. od bílé zdi). Zároveň je velmi výkonný na vzdálenosti okolo 20-50-80 m v otevřeném terénu, kde pořád poskytuje uživateli dobré rozpoznávací schopnosti, a tedy taktickou výhodu. Na vzdálenosti větší už v závislosti na aktuálním počasí, ale vítězí ve světelných vlastnostech předchůdce, který má nastaven užší kužel světla a poskytuje dobrou viditelnost i okolo 150-160 m.

                Svítilna je napájena pomocí 2 x CR123, 3V baterií. Nehledejte možnost použití nabíjecích článků, svítilna je nastavena na rychlou výměnu standardních CR123 baterií, které zajišťují 100% spolehlivost a dobu svitu 1,5 hodiny. Index IPX7 udává odolnost svítilny při ponoření pod vodu v délce 30 minut v hloubce 1 m. Ze zkušeností je to dostačující ochrana, kdy pohyb v dešti či ponoření svítilny její použití nijak neohrožuje. Ke svítilně je dodáváno zápěstní poutko s kovovou karabinou. Svítilnu je tak možné pro zamezení vypadnutí navléct na zápěstí nebo připnout k výstroji pro zamezení ztráty při transportu.

                Celkový dojem ze svítilny je dobrý, dvě technická řešení lze přisuzovat moderní době, kdy se věci zjednodušují, nebo subjektivním dojmům uživatele, ale v celkovém měřítku se jedná o velmi dobrou taktickou svítilnu, která poskytuje to hlavní, k čemu je předurčena – zbraň v podobě silného zdroje světla, s jasně ohraničenou texturou s okamžitým efektem. Dobrý úchop a dobře zvolená velikost, která nepřekáží při střeleckých technikách. Při delším testování se ukázalo, že svítilna je zaměřena a předurčena spíše na kontrolní stanoviště, taktický přístup k vozidlu, pohyb v místnostech a budovách. Tedy krátké a střední vzdálenosti s ohledem na dobrou centrální kontrolu s dostatkem periferního vidění. Cena odpovídá kvalitě, tedy poplatek za spolehlivost a dobrý výkon.

 

Výhody:

 

+             DOKONALÝ KUŽEL SVĚTLA PRO KRÁTKOU A STŘEDNÍ VZDÁLENOST (5-20-50 M)

+             SVĚTELNÝ VÝKON 800 lm

+             ZPRACOVÁNÍ A KVALITA SUREFIRE

+             ERGONOMIE SVÍTILNY (RŮZNÉ TYPY ÚCHOPŮ PRO STŘELECKÉ TECHNIKY)

+             ZÁRUČNÍ PODMÍNKY A MOŽNOST SERVISU

+             VELIKOST OVLÁDACÍHO PRVKŮ

+             DEAKTIVACE SPÍNAČE PRO TRANSPORT

+             NIŽŠÍ HMOTNOST

+             MOŽNOST PŘIPEVNĚNÍ NA LANKO Z PARACORDU

 

Nevýhody:

 • ZADNÍ SPÍNAČ VS. OTOČNÝ TAILCAP (JDE O PREFERENCE NEBO NÁVYK)
 • PLASTOVÉ TĚLO SVÍTILNY
 • V OTEVŘENÉM TERÉNU NEPOSKYTUJE DOSTATEČNOU KONTROLU NA VZDÁLENOSTI OKOLO 150-200 M