Užitečné informace

Recenze na Streamlight TLR RM1

STREAMLIGHT TLR RM-1 LONG GUN KIT s dálkovým spínačem (500 lm)

Údaje od výrobce:
-    Celková délka:        81,2 mm            
-    Barva:            černá
-    Materiál:        Letecký hliník s anodizovaným povrchem
-    Ovládání:        stálý-constant on/dočasný-momentary/“STROBE“ + dálkový spínač
-    Výkon:            500 lm
-    Dosvit:            140 m
-    Výdrž:            01 hod 30 min
-    Baterie:        1 x CR123
-    Hmotnost:        77,9 g
-    Odolnost:        IPX7
-    Provozní teplota:    -40°C - +50 °C

Odkaz na E-Shop


Hodnocení:

Testování produktu probíhalo v období 05.08.2020 – 20.09.2020. Použito na různých zbraňových systémech (např. HK MP5, AR15, SCORPION EVO a REMINGTON M870). Zbraňová svítilna je určena primárně pro použití na dlouhých zbraních. Konstrukce vychází z již osvědčené pistolové svítilny Streamlight TLR-7 (500 lm) pro zbraně kompaktní velikosti, ideální pro EDC.
Výhodou je stejný světelný tok a výkon, který poskytuje silný, jasně ohraničený kužel světla, síla kuželu a dosvit ukazuje použití spíše pro situace typu CQB, či kratší vzdálenosti. Nutné si uvědomit smysl a účel použití. Svítilna poskytne dostatečný výkon, zároveň nebude oslňovat uživatele v malých místnostech. Na volném prostranství je 100 % pracovní pohotovostní použití ve vzdálenostech 25-50-80 m, výrobce popisuje delší dosvit, to zde nepopírám, ale během testů se ukazovalo jasné a přehledné ohraničení předmětů typu keře, zídky, vozidla a jiné překážky na tuto vzdálenost v závislosti na podmínkách prostředí (jasno, vlhkost, déšť, mlha).
Kompaktní rozměry svítilny ukazují primární využití na zbraních menší konstrukce, jako jsou samopaly, PDW, brokovnice, či útočné pušky s kratším předpažbím dané např. délkou hlavně, případně i jako velmi kvalitní svítilna na přilbu. Koncový spínač (palcový) lze doplnit o taktický dálkový spínač, který rozšíří rozhraní použití při velmi malém předpažbí, např. PDW, brokovnice, apod. Taktický dálkový spínač pro okamžité svícení je velmi kvalitní a umožňuje dobré a pohodlné nastavení díky přiložené montáži. Krytka konektoru pro připojení dálkového spínače je však velmi jednoduše připevněna. V případě, že je svítilna namontována ke zbrani bez dálkové spínače, je krytka konektoru pevně sevřena mezi rail a svítilnu. Tedy nespadne, ale v případě, že je svítilna volně, má tendenci odpadávat. Uživatel na to musí, bohužel, myslet.
Ovládání standardním palcovým spínačem vychází ze svého předchůdce TLR-7, kdy je dlouhý stisk-kontrolovaný určen pro dočasné svícení, tzv. „momentary“ a krátký-panic stisk je určen pro „constant-on“ stálé svícení. Předurčuje použití svítilny pro tzv. kontaktní situace nebo obranou střelbu. Mnoha střelcům může přijít toto nastavení minimálně zvláštní, ale jakmile člověk pochopí filozofii použití této svítilny, zjistí, že je to zcela logické. Ve stresové situaci stačí pouze zavadit o spínač a svítilna vám bude svítit stálým svitem, což pro kontaktní situace je zcela žádoucí. V případě kontrolovaného propátrávání je při delším stlačení prstem vyhodnoceno dočasné svícení. Stisk spínače vydává mírné slyšitelné cvakání. Podobný charakter chování spínačů na zbraňových svítilnách, např. u integrovaných svítilen předpažbí se objevuje i u jiných výrobců a uživatele by samozřejmě neměl prozradit, když navíc svítí, ale minimálně to může odvádět pozornost.
Voděodolnost je u svítilny stanovena výrobcem na IPX7 (vodotěsnost při ponoření do 1 m na 30 min). Integrovaná montáž pro picatinny rail (MIL-STD-1913) má stejně jako u předchůdce výměnné nástavce, které umožní montáž svítilny i na méně standardní rozměry dalších výrobců zbraní. Připevnění na zbraň je v podobě otočného kolečka a čelistí, k upevnění postačí mince nebo multitool. Osvědčený bezporuchový a jednoduchý systém v rámci celé řady TLR, v případě poškození některých částí je zde jednoduchá výměna.
Absolutní přelom je vnímán od nástupu TLR-7/8, kdy je zde vše ponecháno v původním zpracování. Hovoříme zde o předním plnění pro baterie, kdy je možno svítilnu ponechat upnutou na zbrani a vyměnit vybitý zdroj. Celý systém umožňuje deaktivaci spínače pouhým pootočením hlavy/uzávěru světelného modulu. To ocení zejména uživatelé, které své zbraně převáží např. v batohu, transportním kufru, nebo je následně s osazeným světlem ukládají do stísněného prostoru (trezorová skříň, apod.) Zvolené technické řešení eliminuje možnost nechtěné aktivace svítilny a vybití zdroje, či dokonce zamezuje poškození svítilny vlivem přehřátí modulu/čočky v uzavřeném prostoru. Samozřejmostí je možnost aktivace módu STROBO obvyklým způsobem, tzv. TEN TAP – 9 rychlých stisknutí spínače a 10. stiskem + podržením spínače potvrdíte požadovanou změnu pro aktivaci STROBO módu, svítilna krátkým zhasnutím (probliknutím) upozorní uživatele na aktivaci STROBO módu.
Kvalita a zpracování svítilny je výborná. Zdroj světla je okamžitý, bez zpoždění, výkon a délka doby svitu je odpovídající deklaracím výrobce. Snese velmi hrubé zacházení, při zpětném rázu nezhasíná. V případě použití na zbraňových systémech s délkou hlavně 16“,18“ a 21“ bych volil větší model TLR RM2 - 2 x CR123 baterie o výkonu 1000 lm, převážně pro použití v otevřeném terénu.

Výhody:

+    KUŽEL SVĚTLA / SVĚTELNÝ VÝKON
+     ZPRACOVÁNÍ
+     KOMPAKTNÍ ROZMĚRY
+     OVLÁDACÍ PRVKY
+     CENA

Nevýhody:

-    POUZE ČERNÁ VARIANTA
-    VYPADÁVACÍ KRYTKA KONEKTORU PRO DÁLKOVÝ SPÍNAČ