Užitečné informace

Recenze na Streamlight TLR RM-2 LASER

STREAMLIGHT TLR RM-2 LASER LED MOUNTED TACTICAL LIGHTING SYSTEM (1000 lm)

 

Údaje od výrobce:

 • Celková délka:                 116,8 mm                                          
 • Barva:                                 černá
 • Materiál:                            Letecký hliník s anodizovaným povrchem
 • Ovládání:                           stálý-constant on / dočasný-momentary / “STROBE“         

+ možnost doplnění o dálkový spínač (není součástí této konfigurace)

 • Přepínáč volby:                               laser / světlo / laser + světlo
 • Výkon:                                1000 lm
 • Laser:                                   vlnová délka 640 – 660 nm, červené barvy
 • Dosvit:                                 200 m
 • Výdrž:                                  01 hod 30 min
 • Baterie:                               2x CR123
 • Hmotnost:                         140,3 g
 • Odolnost:                           IPX4
 • Provozní teplota:            -40°C - +50 °C

 

Hodnocení:

Testování produktu probíhalo v období 14.10.2021 – 20.2.2022. Použito na různých zbraňových systémech, ale i jako ruční. Zbraňová svítilna je určena primárně pro použití na dlouhých zbraních. Prodloužená konstrukce vychází z již poměrně známého zbraňového světla Streamlight TLR-RM 1 (500 lm), který byl na testování v předchozí době. Stále se jedná o technologii a konstrukci, která začala být používána u Streamlight TLR-7.

Díky větším rozměrům, v podobě delšího těla, většímu množství materiálu působí svítilna odolným dojmem, i přesto si ponechala charakteristickou kompaktní konstrukci. Předurčené použití na útočných, sportovních puškách, samopalech, se standardní či s prodlouženou délkou předpažbí. Koncový spínač (palcový) lze doplnit o taktický dálkový spínač, který rozšíří rozhraní ovladatelnosti. Krytka konektoru pro připojení dálkového spínače je obdobně jednoduše připevněna a hrozí její ztráta. V rámci testování nebyla používána vůbec.

Voděodolnost je u svítilny stanovena výrobcem na IPX4 (voděodolnost proti stříkající vodě, oproti IPX3 voda stříká ve všech směrech). Odolnost je pro běžné využití dostatečná, ale může to být odrazující údaj pro náročnější uživatele. Integrovaná montáž pro picatinny rail (MIL-STD-1913) má stejně jako u předchůdce výměnné nástavce. Připevnění na zbraň je tedy prováděno osvědčeným systémem. Jednoduché jsou i případné servisní úkony.

Ovládání standardním palcovým spínačem v úhlu 45 stupňů, je zcela identické jako u přechozího modelu TLR RM 1, kdy dlouhý stisk-kontrolovaný určen pro dočasné svícení, tzv. „momentary“ a krátký-panic stisk je určen pro „constant-on“ stálé svícení. Předurčuje použití svítilny pro tzv. kontaktní situace nebo obranou střelbu. Stisk spínače také vydává mírné slyšitelné cvakání. Na patním spínači boční páka přepínače režimu svítilny, resp. možnost využití světla, laser nebo kombinace světlo/laser. Z pohledu standardního umístění na zbraň ze spodní (6h), nebo horní strany (12h) se jeví jako jednoduše dostupná, ale díky menším rozměrům se může hůře hledat při umístění v jiných pozicích (stranové umístění, v úhlu 45 stupňů, apod). K tomu se pojí opětovná deaktivace funkce svítilny pootočením předního modulu, který slouží i pro plnění zdrojů (2 x CR123). Výměna baterií je obdobná a pohodlná, ale přeci jenom, pokud zde volící páka je, mohla se přidat čtvrtá pozice pro OFF-vypnutí. Podobně jako to bylo nastaveno u svítilen TLR-1 LONG GUN KIT, deaktivace byla pohodlná a ihned dostupná. Konstruktéři zřejmě chtěli zachovat myšlenku předchozích modelů, je zde i obdobná výroba. Výhoda je zřejmě spatřována i v tom, že je zde maximálně zamezeno zapnutí i v případě transportu, např. v transportním kufru či batohu, kdy by hrozilo fatální poškození svítilny přehřátím při zapnutí v uzavřeném prostoru.

Kužel světla a celkové nastavení optiky je hodnoceno na pomyslné střední úrovni. Pro bližší přiblížení je TLR RM1 (500 lm) velmi vhodná na kratší, kontaktní vzdálenost (0-80 m). TLR-1 HL (1000 lm) je univerzál i od 0 do 200 m, pak TLR RM2 je přesně mezi nimi. Jistota kontroly cíle a okolí s velmi dobře ohraničeným kuželem světla s jasným středem a dobrým osvětlením periferního prostoru, který funguje dobře v uzavřených prostorech i venku, až po středně dlouhé vzdálenosti do 150/180 m, záleží na přírodních podmínkách. Lépe funguje v uzavřeném prostoru, ale na otevřeném prostranství je 100 % kontrola protivníka, myšleno postavy na 50 - 80 m.

Co je, ale ukazatelem méně vhodně nastaveného řešení je montážní šroub. U svítilny této velikosti, tohoto určení, je předpoklad umístění na zbraň, provedení zeroing u laseru a ponechání na místě, plnění baterií z přední strany pak zamezuje nutnost sejmutí světla, z toho důvodu by bylo vhodné nahradit standardní šroub ze svítilen TLR7/a, TLR8/a, TLR-RM1/2 za velký šroub s válcovou hlavou, podobně jako je to u svítilen PROTAC HL/HL-X.

V případě pistolových svítilen typu TLR7a, apod. je jasné, že lze vzít minci, svítilnu nasadit, dotáhnout a svítilna tam může být po celou dobu své funkce, klidně i několik let. U zbraňových svítilen určených primárně na dlouhé zbraně lze však předpokládat její přemisťování, použití na více zbraňových systémech a šroub s válcovou hlavou opatřenou zdrsněním by byl vhodnější, alespoň jako volitelné příslušenství.

Delší doba testování byla zaměřena na obsluhu, viditelnost a „nastřelení“ laserového paprsku. Zde bylo nutné vyčkat, zda je nastavená vlnová délka ve viditelném spektru vhodná a svítilna udrží nástřel i na puškových rážích. Nastavení laser paprsku při nastřelování má citelnou odezvu v prstech, takže uživatel může nastavovat výškovou i stranovou korekci velmi precizně. Záleží na použitém optickém systému na zbrani, ale zvolená červená varianta paprsku by byla vhodnější jako IR či zelené barvy, ať už pro použití s dalšími systémy nebo za denního světla, kdy je bod viditelný spíše na max vzdálenost 20 m, za nočních podmínek nebo snížené viditelnosti je viditelná i delší vzdálenost. Z ohledu na provedení nastavení korekce laser paprsku je i důležité udržení nástřelu, tedy následující řádky budou směřovat i na spolehlivost konstrukce.

 

Laser zeroing bylo stanoveno pro test na dvě vzdálenosti, a to na 25 m/27,5 yards a 45 m/50 yards, kdy u kratší vzdálenosti u různých světelných podmínek je praktičtější z hlediska navedení na cíl, a zároveň vykazuje minimální odchylky pro kontaktní vzdálenosti. Dvě různé nastavení jsou i znázorněny na malorážkovém terči, kdy byla střelba vedena čistě pomocí laser paprsku.

V konečném hodnocení je konstatováno, že nastavení laserového paprsku je z dlouhodobého hlediska udržitelné, a mechanismus je i přes zvolené rozměry šroubků pro korekci odolný. Je to dáno i tím, že jsou šroubku uloženy v těle svítilny a nejsou vyvedeny na vnější stranu, z toho důvodu jsou dostatečně chráněny před mechanickým poškozením a dalšími vnějšími vlivy. Na základě konzultace s přímým dovozcem by šroubky měly být i podlepeny lepidlem na závity již z tovární výroby.

Závěrem je nutno říct, že se svítilnou TLR RM2 se příjemně pracuje, rozměry vs. výkon světla, umístění na zbrani, kdy pro uživatele zvláště s délkou předpažbí okolo 10“ – 12“ je to vhodný rozměr a v případě použití vhodného montážního příslušenství lze vytvořit funkční, intuitivní set bez nutnosti použití dálkového spínače. Výkon a zpracování svítilny ji předurčuje jako doplněk pro poptávané zbraně dnešní doby: Pistolové karabiny, samopaly, pušky s hlavní 10-12-14,5 in. Vhodnost a využitelnost laser paprsku už spíše dle preferencí každého uživatele, ale kdo měl v ruce zjistil, že to vhodný pomocník na určitou vzdálenost je.

 

Výhody:

 

+             KUŽEL SVĚTLA / SVĚTELNÝ VÝKON

+             ZPRACOVÁNÍ

+             KOMPAKTNÍ ROZMĚRY

+             POUŽITÍ S DÁLKOVÝM SPÍNAČEM NEBO POUZE S PATNÍM SPÍNAČEM

                (ZÁKAZNÍK SI MŮŽE VYBRAT MEZI VARIANTAMI A UŠETŘIT)

+             NASTAVENÍ LASER PAPRSKU MÁ CITELNOU ODEZVU

+             ODEZVA SPÍNAČE

+             PROGRAMOVATELNOST

+             NAVAZUJÍCÍ NASTAVENÍ A TECHNOLOGIE S PŘEDEŠLÝMI MODELY BEZ NUTNOSTI

                ZMĚNY NÁVYKŮ

 

Nevýhody:

 

 • VOLÍCÍ PÁKA PRO REŽIM SVÍTILNY JE MENŠÍCH ROZMĚRŮ
 • ODOLNOST IPX4 (NĚKOMU NEMUSÍ STAČIT)
 • ŠROUB MONTÁŽNÍHO ROZHRANÍ BY MOHL MÍT VĚTŠÍ HLAVU

(NAPŘ. SROVNÁNÍ S PROTAC HL-X) PRO PŘÍPAD ČASTĚJŠÍ DEMONTÁŽE