Užitečné informace

Recenze na Streamlight TLR-7 sub

STREAMLIGHT TLR-7 sub – fits GLOCK 43X MOS/48 MOS; 43X RAIL/48 RAIL (500 lm)

 

Údaje od výrobce:

  • Celková délka:                 63,8 mm
  • Průměr těla:                      31,5 mm                                            
  • Barva:                                 černá
  • Materiál:                            Letecký hliník s anodizovaným povrchem
  • Ovládání:                           stálý-constant on/dočasný-momentary/STROBE (nastavitelný)
  • Výkon:                                500 lm
  • Dosvit:                                 140 m
  • Výdrž:                                  01 hod 30 min
  • Baterie:                               1 x CR123
  • Hmotnost:                         67,8 g
  • Odolnost:                           IPX7
  • Provozní teplota:            -40°C - +50 °C

Hodnocení:

Testování produktu probíhalo v období 02.06.2020 – 10.07.2020. Testovaná varianta zbraňové svítilny TLR-7 sub je určena pro modely zbraní GLOCK 43X MOS/48 MOS a 43X RAIL/48 RAIL, dále je možnost pořídit i varianty s rozhraním SIG SAUER P365/XL, nebo subkompaktní modely s picatiny rail 1913. Přepracovaná konstrukce vychází z již osvědčené pistolové svítilny Streamlight TLR-7 (500 lm) určené převážně pro zbraně kompaktní velikosti, ideální pro EDC. V testu zobrazena pro porovnání čistě z hlediska velikosti.

Nastavená optika poskytuje silný kužel světla s jasným středem, který pozvolna přechází do osvětleného slabšího kuželu do stran až po periferní vidění, kdy se uživatel může soustředit na cíl a zároveň zaregistrovat překážky v pohybu (schody, terénní nerovnost, apod.).  Zvolený model svítilny TLR-7 sub je určen pro zbraň subkompaktní velikosti (zbraně označené výrobcem jako Slimline), oproti TLR-7 jsou zde jiné rozměry, jak těla svítilny, tak zadní části se spínači. Svítilna má paradoxně delší tělo než předchozí varianta pro kompaktní modely. Tělo je však užší a celkově působí elegantnějším a vyváženějším dojmem.

V průběhu vývoje a od představení prvotních modelů svítilen TLR-7 se spínači na boční části dvířek, jsme se mohli setkat s požadavky střelecké veřejnosti na vyvedení spínače do zadní části, obdobně jako u etalonu zbraňových svítilen TLR-1. Požadovaná změna se následně projevila na svítilnách TLR-7A/8A. Ovšem u TLR-7 sub, obzvláště u varianty pro G43X rail by bylo zřejmě vhodnější zvolit opět boční umístění spínače, a to díky rozměrům zvolené krátké zbraně a přirozenému střeleckému úchopu, i tak lze spínač sepnout celkem intuitivně i ve stresové situaci. Pravdou je, že pokud uživatel preferuje boční umístění spínače a rozměry svítilny, které nepřesahují obrys zbraně, může zvolit méně výkonnou variantu modelu TLR-6 svítilny (100 lm), ale tento konstrukční prvek je dobré zmínit, zvláště pokud člověk volí výkon vs. rozměry a ovládání svítilny. Spínaní ukazovákem, dominantní, střelecké ruky je zcela bezproblémové, tedy střelba jednoruč, propátrávání prostoru nebude pro střelce z hlediska uživatelských vlastností problémové. Nepohodlí z hlediska změny úchopu pro sepnutí svítilny může nastat v momentě chtěného sepnutí palcem slabé (nestřelecké) ruky, kdy by bylo vhodnější zvolit boční umístění spínače, případně jeho zdvojení, ale tento subjektivní dojem je dán tělesnou konstitucí každého jednotlivce a i hodně agresivním úchopem na zbrani. Obdobnou zkušenost v rámci testování svítilny však nemusí mít uživatelé drobnějších rukou, např. ženy, které by naopak na spínač vyvedený směrem vzad měly dosáhnout zcela pohodlně.

Tvar koncového spínače je tvarově povedený a velmi čitelný pro prsty, sepnutí je provedeno menším tlakem s kliknutím, vydávající charakteristické cvaknutí, které nemusí být vždy úplně žádoucí, ale není příliš slyšitelné, nicméně nejedná se o zcela tiché, až „gumové“, ovládání jako u proslavených svítilen TLR-1/2.

Sepnutí svítilny odpovídá nastavenému účelu, tedy EDC/sebeobranné účely. Spínač stejně jako u předchozích variant reaguje v tzv. PANIC módu = krátký dotyk (myšleno i letmý) spíná svítilnu v nepřetržitém režimu – stálý svit. Naopak dlouhé přidržení je pro dočasné, tzv. MOMENTARY, svícení. Odpovídá to smyslu, kdy chceme svítit přerušovaně a cíleně, tedy v situacích, kdy se lze na ovládání svítilny soustředit, a při potřebě svítit po celou dobu se spínač pouze stiskne, to odpovídá nastavení pro obranné situace. S tímto nastavením se lze ztotožnit, obdobně jako již u předchozího modelu TLR-7/8.

Svítilna je po vybalení z prodejního obalu nastavena v základním režimu nastavení STÁLÝ/DOČASNÝ svit, ale umožňuje programování pomocí zaběhlého 10 TAP přepnutí, kdy za pomocí 9 krátkých stisků spínače + 10. stisknutím a podržením spínače, kdy je nutné počkat na potvrzením probliknutím svítilny, aktivujeme STROBO mód. Během testu byl také nastaven, přičemž to lze považovat za výhodu, ale ne uživatelskou nutnost.

Svítilnu je opět možné pro transportní účely, nebo čistě jako spořič baterie při skladování, uložení zbraně se svítilnou, deaktivovat. Výhodou deaktivace je, že i přes zdroj LED a malé rozměry je eliminace poškození svítilny, jelikož se svítilna při delším svícení značně ohřívá. V uzavřeném prostoru by hrozilo poškození svítilny nebo jiných nestabilních materiálů v kontaktní a blízké vzdálenosti. Deaktivace řešena standardním pootočením hlavy svítilny proti směru hodinových ručiček. Dalším otáčením dochází k odejmutí celé hlavy v případě výměny zdroje – 1 x CR123, 3 V. Přední plnění pro výměnu baterií je opět další klad této svítilny. Odpadá tak nutnost sejmutí svítilny z těla zbraně, je to rychlejší a praktičtější řešení.

Během testu byla svítilna pro ověření voděodolnosti ponořena do hloubky cca 7-10 cm na dobu 20 minut. Index IPX7 udává odolnost po dobu 30 minut v hloubce 1 m. Tento údaj značí garantovanou hranici. Zkouška voděodolnosti měla dokázat spíše praktický pohled z hlediska uživatele, a ověřit spolehlivost, kdy při nošení zbraně přímo na těle bude odolávat potu, dešti, vlhkosti z oblečení nebo i pád do vody. Do vody byla ponořena hned na začátku zkoušení, aby se dalo po cca 30 dnech určit, zda svítilna neprojevuje nějaké známky po vlhkosti uvnitř těla svítilny.

Pro lepší znázornění byl zachycen světelný kužel těla svítilny, ale i tak je nutné uvědomit si koncept a určení nastavení svítilny. Výkon je plně dostačující v rámci smyslu určení. Úchop zbraně/ovládání svítilny je individuální záležitostí. Pro názornější porovnání jsou následně na obrázcích vyobrazeny svítilny TLR-7 sub a TLR-6 na zbraních G43X a TLR-7 na G19, kdy si pak každý může vybrat nejlepší variantu a finální řešení kombinace EDC zbraně + zbraňová svítilna. V celkovém hodnocení se jedná o velmi kvalitní svítilnu, která je určena na velmi úzký okruh zbraní. Pro zbraně typu G43X/G43X rail/G48 se nabízí velmi malý výběr zbraňových svítilen ve smyslu originální tovární produkce, bez kutilských úprav montážního rozhraní. Z produkce Streamlight jsou to zmíněné velikostní/výkonnostní varianty TLR-7 sub a TLR-6, konkurence Surefire nabízí model XSC s menšími rozměry těla zbraňové svítilny, který koresponduje s rozměry G43X, má ovšem nižší výkon (350 lm), napájena nabíjecím a vyjímatelným zdrojem.

TLR-7 sub je tak vhodnou variantou pro ty, kteří chtějí odolnou, výkonnou variantu zbraňové svítilny, s většími ovládacími prvky a vyžadující různý styl nošení (skryté/utajené nebo i jen uložené), preferují deaktivaci svítilny, jednoduchou a rychlou výměnu zdroje s odkazem na prověřené předchozí modely od značky Streamlight.

 

Výhody:

 

+             KUŽEL SVĚTLA / SVĚTELNÝ VÝKON

+             ZPRACOVÁNÍ A KVALITA PRODUKCE STREAMLIGHT

+             KOVOVÉ TĚLO HLAVNÍ KONSTRUKCE

+             ZÁRUČNÍ PODMÍNKY A MOŽNOST SERVISU

+             VELIKOST OVLÁDACÍCH PRVKŮ

+             VÝMĚNA BATERIE BEZ DEMONTÁŽE SVÍTILNY

+             DEAKTIVACE SPÍNAČE PRO TRANSPORT/UTAJENÉ NOŠENÍ

 

Nevýhody:

 

  • DÉLKA TĚLA SVÍTILNY PŘESAHUJE ROZMĚRY ZBRANĚ GLOCK 43X
  • ZADNÍ SPÍNAČ NEMUSÍ VYHOVOVAT KAŽDÉMU UŽIVATELI