Užitečné informace

Recenze na Streamlight ProTac HL-X Laser

STREAMLIGHT PROTAC RAIL MOUNT HL-X LASER 1000 Lm

 

Údaje od výrobce:

 • Celková délka:                 167 mm
 • Šířka:                                  37 mm
 • Barva:                                 černá
 • Materiál:                             Letecký hliník s anodizovaným povrchem
 • Ovládání:                           Multifunkční  TEN TAP High/STROBE + LASER
 • Výkon:                                1000 lm
 • Dosvit:                                332 m
 • Výdrž:                                 1,25 hod (max. výkon)
 • Baterie:                               2 x CR123 nebo 1 x 18650
 • Hmotnost:                          292 g (CR123) nebo 306,2 g (18650)
 • Odolnost:                           IPX7/IPX4
 • Provozní teplota:             -40°C - +50 °C

Odkaz na E-Shop

 

Hodnocení:

Testování produktu proběhlo v termínu 09.04.2020 – 08.05.2020, tedy v celkové délce jednoho měsíce. Použito na zbraňových systémech HK MP7, HK MP5, HK G36, AR15 a REMINGTON M870. Srovnání zbraňové svítilny, určené převážně pro použití na dlouhých zbraní, s konkurenty např. Surefire M952 či M620V, kde jsou obdobné vlastnosti a styl použití. Rozměry a celkový dojem ze zpracování těla svítilny jsou obdobné. Větší tělo jasně určuje předpoklad užití zbraňové svítilny především na služebních dlouhých zbraních.

Nesmírnou výhodou je světelný tok a výkon, který poskytuje silný, jasně ohraničený kužel světla. Poskytuje jasně čitelné pole jak v uzavřených místnostech, halách či zalesněném terénu, tak i na volném prostranství. Zde je vidět pokrok a postupující vývoj v LED technologii. Čitelnost překážek či nebezpečného prostoru je velmi dobrá. Na vzdálenost okolo 100-150 m je vše zřetelné a ostré, bod laseru je na cílové zóně dobře vidět v noci i na tuto vzdálenost. Za denních podmínek je pak bod laseru bezpečně vidět na cílové zóně v závislosti na intenzitě slunečních paprsků na vzdálenost 45 – 65 m (zkoušeno i přes skleněné povrchy).

Použití volitelného zdroje standardních článků CR123 nebo nabíjecího článku 18650 je v dnešní době výhodou a poskytuje dobrou alternativu pro rozšíření kapacity použití. Ovládací prvky jsou intuitivní, navazující na TEN TAP program, na který si plno uživatelů značky STREAMLIGHT již zvyklo. Pro test byl ponechán základní program HIGH-STROBE (1000 lm). Patní spínač je rozdělen na dvě části a svítilna tak umožňuje používat zvlášť bílé světlo, laser nebo oba prvky dohromady. Laser je integrován do hlavního modulu a nikde nevyčnívá. Lze jej polohovat otáčením těla svítilny v montáži. Toto řešení má své opodstatnění při volbě pozice svítilny na předpažbí zbraně, případně i pro levoruké nebo pravoruké střelce a je velmi intuitivní.

Patní spínač lze nahradit za taktický dálkový spínač. V případě použití taktického dálkového spínače klesá odolnost IPX7 (vodotěsnost při ponoření do 1 m na 30 min) na odolnost IPX4 (proti stříkající vodě). Tato skutečnost nemusí být nutně mínusem, pouze je nutné ji brát v potaz. Taktický dálkový spínač je kvalitní a poskytuje plnohodnotnější a intuitivnější ovládání svítilny při taktických činnostech. Zejména ve chvílích, kdy je třeba svítilnu častěji ovládat. Dostává se tím i více možnosti personalizace na nestandardních zbraních či preference ovládání svítilny z vrchní části zbraně pro obouruční ovládání (levá i pravá).

Integrovaná montáž pro picatinny rail (MIL-STD-1913) je zřejmě nejslabším prvkem celkového produktu. Upínání na zbraň je pomocí matice v podobě otočného kolečka. To je sice dostatečně robustní se zdrsněným povrchem, přesto by bylo vhodnější použít u svítilny těchto rozměrů a hmotnosti montáž s větší základnou a rychloupínacím mechanismem bajonetového typu, který je právě vidět o zmíněné konkurence.

Celkový dojem zpracování a kvality provedení je dobrý. Zdroj světla je okamžitý, bez zpoždění, výkon a délka doby svitu je odpovídající deklaracím výrobce. Snese i hrubší zacházení, při zpětném rázu nezhasíná. Nesmírnou výhodou je možnost volby baterií a malý ohřev modulu. Pro menší zbraňové systémy se však hodí lépe varianty typu: Streamligt ProTac Rail Mount 1, Streamlight TLR-1 HL, Surefire M300 mini SCOUT, apod.

 

Výhody:

+  SVĚTELNÝ VÝKON

+  KUŽEL SVĚTLA

+  DOSVIT

+  OVLÁDACÍ PRVKY

+  MOŽNOST PROGRAMOVÁNÍ

+  CENA

Nevýhody:

                -  INTEGROVANÁ MONTÁŽ

                -  POUZE ČERNÁ VARIANTA