Užitečné informace

Recenze na Streamlight ProTac HL-X

STREAMLIGHT PROTAC RAIL MOUNT HL-X (1000 Lm)

 

Údaje od výrobce:

 • Celková délka:                 138 mm
 • Šířka:                                   36,8 mm
 • Výška:                                 43,7 mm ( důležitý rozměr pro zjištění celkové velikosti na zbrani)
 • Barva:                                 černá
 • Materiál:                            Letecký hliník s anodizovaným povrchem
 • Ovládání:                           Multifunkční  TEN TAP - High/STROBE, High, Low/High
 • Výkon:                                1000 lm (27 600 candelas)
 • Dosvit:                                 332 m
 • Výdrž:                                  1,25 hod (max. výkon)
 • Baterie:                               2 x CR123 nebo 1 x 18650
 • Hmotnost:                         181,4 g (2x CR123) nebo 195,6 g (1 x 18650)
 • Odolnost:                           IPX7 (patní spínač)/IPX4 dálkový spínač
 • Provozní teplota:            -40°C - +50 °C

Hodnocení:

Testování produktu probíhalo v období května – září. Použito na zbraňovém systému AR15. Zbraňová svítilna je konstruována pro užití primárně na dlouhých zbraních, případně jako alternativa ruční svítilny. Vzhledem k velikosti, váze a výkonu se předpokládá použití ve venkovních prostorách. V testu byla snaha porovnat i podobně výkonné svítilny v totožném prostředí tak, aby v případě vlastní volby svítilny byl zvolen správný typ.

Rozbalení – Svítilna je dodána ve standardní transparentní plastové krabičce s příslušnými údaji o výkonu. Balení obsahuje samotnou svítilnu s patním spínačem, návodem a příslušenstvím, včetně dálkového spínače s možností uchycení na oboustrannou nalepovací pásku, picatinny rail za pomocí dvou gumových držáku, případně samořeznými vruty do dřeva či plastu, kde to neumožňuje jiné montážní rozhraní a povrch zbraně neumožňuje jiný způsob. Součástí je i několik el. pásek pro organizaci kabeláže, aby byla minimalizována možnost vytrhnutí, např. při prodírání křovím, nebo o mříž či drát v zastavěné oblasti, případně při vyjímání z transportního pouzdra.

Popis světla, konstrukce – svítilna působí robustním dojmem, což i přes svůj výkon může některé vyznavače minimalismu či low-pro odrazovat, ale s celkovou délkou 138 mm na dlouhých zbraních s delším předpažbím najde své uplatnění. Obrovskou devizou této svítilny je dodávaný patní spínač a dálkový spínač. Patní spínač, který má gumovou koncovku z bočních stran překrytou ochrannými výstupky a otvor ve spínači naznačuje možnost připevnění zajišťovacího popruhu či poutka (v případě použití jako ruční svítilny). Tento typ spínače může být pro mnoho střelců velmi oblíbenou variantou. Další volitelný spínač – dálkový je vhodnou variantou pro střelce, kteří chtějí vytvořit oboustranné rozhraní ovládacích prvků nebo spínač přiblížit pro pohodlnější ovládání. Kabel dálkového spínače je od dělené spínací podložky vyveden do těla svítilny přes otočný prvek, který chrání kabel před poškozením (utržení, zalomení, překroucení). Tento typ dálkového spínače působí velmi solidním dojmem. Konstrukční řešení tohoto typu umožňuje snadnější výměnu baterií bez nutnosti demontáže svítilny nebo dálkového spínače, bez hrozící poškození. S dálkovým spínačem je voděodolnost u svítilny stanovena výrobcem na IPX4 (voděodolnost proti stříkající vodě), s patním spínačem je index vyšší IPX7 (chráněno při ponoření do vody na dobu 30 minut do hloubky 1 metr).

Hlava svítilny dosahuje šířky 36 mm, opatřena je zkosenými hranami proti pohybu a výřezy pro dostatečné odvětrání při kontaktu čela svítilny na pevném podkladu. Široký modul a čiré krycí sklo předurčují silný výkon světla ve středové části s dokreslujícím periferním osvětlením. Vlastnosti svitu si popíšeme později.

Montáž svítilny je stavěna pro univerzální MIL-STD-1913 picatinny rail za použití otočné hlavy. Montáž je rychlá, jednoduchá, nutno zmínit jako u svítilny HL-X laser, že náročnějším uživatelům toto řešení nemusí vyhovovat a vybízí se i absence možnosti koupě lepšího rychlo-odepínacího řešení, které by umožnilo svítilnu pohodlně přesouvat ze zbraně na zbraň nebo při údržbě či transportu zbraně. Každopádně řešení by možná umožnilo dodatečné řešení, jelikož montážní rozhraní je připevněno pomocí šroubů.

Výkon – Výrobce udává výkon dva typy výkonu/výdrže:

 •  Vysoký; 1000 lumenů / 27600 candela, s dosvitem 332 m a dobou svitu 1,25 hod při použití zdroje 2 x CR123 (1,5 hod na nabíjecí akumulátor 18650, ale nebyl zkoušen – u tohoto typu svítilny je předpoklad nutnosti rychlé obměny a transport vybitého akumulátoru s sebou se zdá být špatným směrem)
 • Nízký; 60 lumenů / 1600 candela, s dosvitem 80 m a dobou svitu 20-22 hodin
 • Samotné režimy světla lze programovat uživatelem pomocí patentovaného a zaběhlého systému TEN-TAP® - výběr ze 3 režimů:
  • Vysoký/STROBO
  • Vysoký
  • Nízký/vysoký

 

Vlastnosti – svítilna i přes větší rozměry splňuje přesně očekávání, maximální podpora pro zbraňovou svítilnu určenou pro vnější prostředí, dobře propátrává terén za využití silného středového kuželu světla, a širokým prstencem pro periferní vidění, který je pro lidské oko obzvlášť příjemný ve vnějším prostředí. Kužel světla napomáhá dobře načítat cíle, nevytváří nežádoucí stíny, a i díky tomu jsou překážky velmi ostře zobrazeny.

V uzavřeném prostoru, např. v místnostech a obzvlášť na velmi krátkou vzdálenost je světelný kužel velmi ostrý na středové části, je zde znatelný přechod do slabší okrajové části a oproti jiným typům svítilen, které excelují na krátkou vzdálenost, ale prohrávají na dálku, si na tuto vlastnost musí uživatel chvíli zvykat. Nejedná se o nic nepříjemného, místnost je skvěle osvětlena, na středu i periferně, ale tato svítilna je především určena do venkovních prostor. Zvolený režim zde byl nastaven na „HIGH“ – VYSOKÝ, ale lze si představit skutečnost, že svítilna je nastavena i na režim NÍZKÝ/VYSOKÝ kdy je používána především jako pracovní, orientační a v případě potřeby přepínat na mód vysoký.

Vysoký/STROBO, ze strany výrobce je dobré tento režim u svítilny nastavit v případě potřeb zákazníka, ale z hlediska nastavených trendů z hlediska taktického postupu práce se světlem, a světelnými zdroji, nebyl zvolený režim používán. Je to i v návaznosti na výše popsaný dálkový spínač, který byl u svítilny používán, kde je předdefinovaný spínač pro dočasný svit a samostatný ovladač stálého svitu, kdy se opravdu svítilna přizpůsobuje uživateli. Ovšem je pravdou, že pokud uživatel zvolí patní spínač a ovládá svítilnu palcem, může preferovat i rychlou změnu do STROBO módu.

Konstrukce, tvar, ovládání nebo případně i úchop je velmi jednoduché znázornit na přiložených fotografiích, výkon a chování světelného kuželu za různých světelných podmínek a v různém prostředí pro lepší individuální posouzení. I vzhledem k větším rozměrům, a hlavně exponovanému místu jako je předpažbí dlouhé zbraně, kdy se při manipulaci nevyhnete nějakému škrábanci (což je vidět i na některé z fotografií), je dalším moudrým krokem dostupné příslušenství v rozumné cenové relaci, jako je gumový kryt pro uchycení dálkového spínače, dálkový spínač, hlava svítilny s parabolou. Toto příslušenství + správná údržba zajistí dlouhou životnost svítilny.

Hodnocení – velmi dobře a kvalitně vyrobený pracovní nástroj, který lze individuálně přizpůsobit uživateli, kdy lze upravit zvolený typ ovládání za použití odlišných variant spínače, nastavit preferovaný světelný mód a typ zdroje. V případě pohybu převážně v uzavřených částech a na vzdálenosti 25-50-100 m by bylo vhodnější sáhnout pro slabší variantě z řady PROTAC RAIL MOUNT, ale pokud je pohyb zaměřen v travnatém či křovinatém porostu a je třeba osvětlit prostory na vzdálenosti dosahující i 100-150-200 m, pak je tato svítilny vhodným doplňkem vaší dlouhé zbraně. Kvalitní zpracování povrchu, minimum zbytečných designových tvarů, pouze strohé tělo s velkou modulovou hlavou poskytující velký výkon, a dostatečné množství příslušenství od prověřeného výrobce za rozumnou cenu dělá z tohoto světla dobrého pomocníka.

Výhody:

 

+             VÝSOKÝ SVĚTELNÝ VÝKON

+             ŠIROKÝ KUŽEL SVĚTLA PRO VENKOVNÍ POUŽITÍ

+             DALEKÝ DOSVIT A ČISTÁ BARVA SVĚTLA

+             SPÍNACÍ PATKA+DÁLKOVÝ SPÍNAČ V BALENÍ

+             MOMENTARY/CONSTANT ROZLIŠENÍ OVLADAČŮ NA PRODLOUŽENÉM KABELU

+             CELKOVÉ ZPRACOVÁNÍ

+             POMĚR CENA/VÝKON NEJLEPŠÍ VE SVÉ TŘÍDĚ

+             CENA DOBŘE NASTAVENA

 

Upozornění:

 

                !              SVÍTILNA JE VĚTŠÍCH ROZMĚRŮ (JEDNÁ SE O FAKT, ZVOLIT LZE JINÝ TYP SVÍTILNY,

                               MENŠÍCH ROZMĚRŮ, S JINÝMI VLASTNOSTMI)

!RYCHLOMONTÁŽ (LZE DOKOUPIT JAKO VOLITELNÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ)

 

 

Nevýhody:

 

 • POUZE ČERNÁ VARIANTA