Užitečné informace

Průvodce světem čelových svítilen

Čelovky se stanou součástí těla svého nositele a umožní mu zanechat volné ruce pro jiné činnosti. Především při stavbě stanu, hraní na kytaru, případně během úklidu za tmy její kouzlo jednoduše ohromí každého. Čelová svítilna svítí přesně tam, kde je zapotřebí, tedy ve vašem zorném úhlu.

Čelovky se rozdělují do několika kategorií. Dělení je závislé v prvé řadě na použitém zdroji světla. Na českém trhu jsou dostupné čelové svítilny s klasickými žárovkovými zdroji světla, halogenové svítilny, ale především čelovky s LED diodami. Právě poslední zmíněné zářivky patří mezi nejoblíbenější a nejvýkonnější. LED diody zprostředkovávají bílé až lehce modré intenzivní světlo, navíc se vyznačují poměrně malou spotřebou energie. Jsou šetrné k životnímu prostředí. Prakticky veškerou energii jsou LED diody schopny přeměnit ve světelný paprsek, aniž by produkovaly teplo.

Další dělení, podle kterého se lze při nákupu čelovek orientovat, je způsob umístění napájecího zdroje, tedy baterií. Baterie mohou být umístěny přímo u zdroje světla, tedy u diody, popřípadě na druhé straně v zásobníku na hlavě a v neposlední řadě jsou vyráběny čelové baterie s bateriemi umístěnými mimo čelovou baterii. V tomto případě je čelovka spojena se zdrojem napájecím kabelem. Právě u posledního konstrukčního typu může nejvíce dojít k poškození čelové svítilny.

Čelová baterie je bezesporu užitečným pomocníkem při výletech i práci v outdoorovém prostředí. Při jejím nákupu je však nasnadě se rozhodovat rozvážně a kontrolovat parametry a doporučení výrobce čelovek. Jen tak mohou čelové baterie poskytnout ten pravý komfort, který nabízet mohou.