Užitečné informace

Nehodová clona

Nehodová clona je jeden z dalších skvělých pomocníků, které dokáží předejít nežádoucím událostem. V tomto případě se jedná především o silniční nehody. Clona skvěle slouží ke snížení nepozornosti řidičů při průjezdu kolem místa nehody na silnicích a eliminaci rizika dalších nehod. 

Clonu také využijí kriminalisté i další sektory v situacích, kdy je potřeba nerušeně ohledat místo činu či jiný prostor bez nežádoucích pozorovatelů. Spodní část nehodové clony je vyrobena z nehořlavého materiálu, proto ji při svém zásahu mohou využívat i hasičské jednotky.

Nespornou výhodou clony je její vysoká operativnost nasazení a variabilnost v uspořádání jednotlivých stínících panelů, čímž je zajištěno téměř okamžité soukromí potřebné pro výkon činností daných složek. Její stavba nezabere víc než jednu minutu. 

Samostatné stání zajišťuje cloně její 4 panelová konstrukce. Panely mají čtvercový tvar o rozměru 1,8 m x 1,8 m. Celková délka vypnuté clony je pak 7,2 metrů. Clona lze pohodlně vypnout díky pružným laminátovým vzpěrám umístěným na okrajích jednotlivých panelů. Uprostřed panelů je upevněno pryžové kulaté madlo pro snadnou manipulaci. To nejjednodušší a nejrychlejší vypnutí nehodové clony je umožněno díky pásům ve spodní části každého panelu, které se při vypínání clony jednoduše přišlápnou. Když je nehodová clona kompletně roztažená a vypnutá, ukotví se za pomoci kotvících lan. K cloně je možno opatřit také kovové nohy ve tvaru T, které jí dopomáhají udržet velkou stabilitu.
 
Praktičnost clony zvyšují také její reflexní prvky zajišťující její dobrou viditelnost i v noci, v mlze nebo třeba v kouři. 

S nehodovou clonou se nejen snadno manipuluje na místě činu, ale také se dobře uchovává a převáží. Pro její snadný přenos a uskladnění slouží praktický nylonový vak s nosnými uchy. Sbalená clona má podobu balíku o rozměrech 135 cm x 30 cm. Clona v přepravním vaku váží celkem 12 kilogramů.