Užitečné informace

Myslivecké svítilny

Noční les je plný tajemných zvuků, stínů a světélek. Od pradávna domov hejkalů, víl, bludiček, čarodějnic a další podobné havěti. Předkové se do lesa báli. My, moderní lidé, víme, že nadpřirozené bytosti neexistují. Proto, uslyšíme-li v noci drásavý křik, víme, že neslyšíme hejkala, ale myslivce, který zakopl a natáhl se mezi kořeny jak široký, tak dlouhý. Bliká-li v dáli světélko, netušíme bludičku, ale chytřejšího myslivce nebo pytláka vyzbrojeného mysliveckou svítilnou.

Ani myslivci se při výkonu svého povolání či provozování rozšířené záliby neobejdou beze světla. Nároky na myslivecké svítilny nejsou nepodobné těm, které najdeme ve výstroji profesionálů, jakými jsou policisté, vojáci nebo hasiči. Bezpečný pohyb noční přírodou vyžaduje dlouhou dobu svícení při udržení vysokého výkonu, přiměřenou velikost umožňující snadné nošení a ovládání, odolnost proti nárazu a samozřejmě vodotěsnost.

Samostatným požadavkem na mysliveckou svítilnu je možnost její montáže na puškohled. Na to výrobci pamatují nabídkou tzv. loveckých sad obvykle tvořených taktickou svítilnou, alu montáží na puškohled, dálkovým spínačem, bateriemi a prodlužovacím tubusem na hlavu svítilny minimalizujícím odraz světla do puškohledu. Také myslivci umí ocenit technologii termovize při používání přístrojů pro noční vidění.

Neopominutelnou součástí svítilen jsou barevné LED zdroje světla, nejčastěji červená a modrá. Červená umožňuje posvítit si na cestu, aniž by světlo bylo zdaleka viditelné. V modrém světle je dobře vidět nejrůznější skvrny, dokonce i krvavé, což může být prospěšné při dohledávání zraněné zvěře podle barvy. Pravdou ale zůstává, že v těchto situacích je nejlepší svítilnou dobře vycvičený pes.

Kvalitní a spolehlivá myslivecká svítilna je užitečným parťákem jak při lovu, tak při jiné práci v lese. Umí ochránit i před bludičkami, vílami a jinými pohádkovými obyvateli nočního lesa. Protože ti, jak je známu, jsou světloplaší.