Zranění na lovu? Nic příjemného. A samozřejmě ani nic výjimečného a to včetně střelných zranění. Dlouhé vyšetřování, při kterém vyplavou na denní světlo staré křivdy? Zbytečné. Že na honu číhá nebezpečí, je jasnější než facka. Tak tomu bylo, je a bude, říkají protřelí myslivečtí latiníci. Ale jen proto, že neznají bezpečnostní detekční systém IRIS.
Dva roky stará novinka s obchodním označením IRIS neumí sice dělat zázraky, ani nezaručí absolutní bezpečnost, ale dokáže významně snížit rizika. Pochází z Nového Zélandu a sestává ze dvou částí. První je senzor určený k montáži na puškohled. Druhou tvoří detekční prvky pro jednotlivé účastníky lovu.
Princip fungování systému IRIS je velice jednoduchý. Senzor vysílá rozšiřující se infračervený paprsek, který se, v případě setkání s detekčním prvkem, vrací zpět k senzoru. Ten pak zvukovým i světelným signálem varuje střelce před unáhleným výstřelem. Systém je plně funkční až na vzdálenost 100 metrů mezi střelcem a nositelem bezpečnostního prvku.
Samotný senzor má podobu malé taktické svítilny napájené jednou tužkovou baterií. Je výrazně odlehčený na hmotnost pouhých 150 gramů, takže ruku trénovaného střelce nemůže ovlivnit. Pro umístění senzoru na zbraň poslouží montáž v podobě dvojité podélně dělené kleštiny fixované šrouby, takže nehrozí samovolné uvolnění senzoru.
Detekčních prvků má systém IRIS k dispozici celou, takřka ucelenou, řadu. Základ představují detekční vesty. Senzor na ně reaguje velice spolehlivě, v příznivých podmínkách i na vzdálenost 150 metrů. K dispozici jsou také čepice IRIS s reflexními pásky vhodné především jako doplněk vesty. Samostatnými reflexními pásky je možné polepit standardní lovecké oblečení, které pak vykoná stejnou službu jako vesta IRIS. Systém pamatuje i na honicí psy, a to detekční vestou určenou právě jim.
Jako každá novinka nebude mít IRIS snadnou cestu k širokému používání a podnítí tvořivost mnohých rádoby vtipálků. Přesto stojí za seriózní úvahu, případně za konzultaci s našimi odborníky.