Užitečné informace

Hasičské svítilny

Mnohý by mohl snadno propadnout omylu, že hasiči nepotřebují svítilny, protože jim ochotně posvítí sám požár. Opak je pravdou. Ani hasiči se neobejdou bez kvalitní výstroje, jejíž neodmyslitelnou součástí jsou i hasičské svítilny. Vysoké nároky na jejich užitné vlastnosti vychází z prostředí, kde mají prokázat svou potřebnost. Zásahy při požárech, povodních, haváriích v průmyslových provozech, zejména chemických, na skládkách nebezpečného odpadu atd. Tam všude číhá smrt a kvalitní svítilna může představovat jediné pojítko se životem.

Naštěstí výrobci mají na mysli také specifické požadavky na hasičské svítilny. Vysoký výkon, úsporný provoz prodlužující dobu svícení, odolnost proti mechanickému poškození, vodotěsnost a prachotěsnost. Tyto vlastnosti jsou samozřejmostí. Specifický požadavek pak tvoří nutnost splnit podmínky práce ve výbušném prostředí dle certifikace norem ATEX. Ty definují výbušné prostředí, ve kterém může být dané elektrické zařízení, v tomto případě svítilna, provozováno.

I přes velké množství požadavků si mají hasiči z čeho vybírat. Při zásahu mají obvykle plné ruce práce a svítilna do ruky je v takovém případě málo platná. Svítilny na hasičské přilby situaci řeší. Velký výběr uspokojí i náročného hasiče. Připevnit je lze buď na vršek přilby nebo po jejím boku. Nicméně u hasičů najdou uplatnění i ruční svítilny na výstroj. Nelze ani opomenout osvětlovací systémy nezbytné pro osvícení místa zásahu, například při noční dopravní nehodě nebo vyklízení jinak neosvětleného interiéru. Svou roli při zásahu hrají i signalizační svítilny. Užitné vlastnosti svítilny je možné rozšířit či doplnit pořízením vhodného příslušenství pro svítilny. Nejrůznější držáky, nabíjecí stojany, žárovky s parabolou a mnohé další vymoženosti zlepšující uživatelský komfort svítilen.

Není pochyb o tom, že do výstroje hasiče musí přijít to nejlepší. Podstatně to zvyšuje pravděpodobnost úspěšného zásahu a minimalizaci škod na zdraví i majetku.