S čelovkou na čele v čele pelotonu. Zajímavý leč silně kulhající slogan. Cyklisté závodí za denního světla a nepotřebují žádné svítilny. Jinak je tomu u cykloturistů jedoucích za snížené viditelnosti. Jejich „oř“ musí mít vepředu světlomet bílé barvy a vzadu barvy červené. Jednak aby viděl, jednak aby byl viděn.
Zkrátka čelové svítilny a cyklisté nejdou příliš dohromady. Přesto jsou čelovky nenahraditelné všude tam, kde člověk potřebuje vidět a mít obě ruce volné při sportu anebo práci. Praotcem takových svítilen je reflektor na hornické přílbě. Světelný zdroj na čele využívají večerní běžci, jeskyňáři, turisté a mnoho dalších outdoorových nadšenců i profesionálů. Nesmíme zapomenout na pracovníky mnoha profesí. Ti, kteří potřebují obě ruce na práci a stíní si vlastním tělem nebo jsou v prostorách, kam světlo neproniká.
Nabídka čelovek je takřka nepřeberná, těžko se v ní orientovat a vybrat si tu pravou „ořechovou“. Jak na to? V první řadě je důležité vědět, za jakým účelem svítilnu hledáme. Tím je dáno, jakou zvolit svítivost, dosvit, výdrž a odolnost. Světelným zdrojem jsou nejčastěji diody LED pro stálost světla, dlouhou životnost a v neposlední řadě odolnost.
Relativně skromné nároky má amatérský běžec či člověk občas nocující v kempu. Obvykle postačí výkon do 200 lumenů a dosvit do vzdálenosti několik desítek metrů. Náročnější outdoorové aktivity žádají svítilnu s vyšším výkonem, obvykle do 400 lumenů. Extrémní sporty, horská služba a další účastníci záchranných a vyhledávacích akcí zase volí čelovky s výkonem až 900 lumenů a dosvitem na několik set metrů. Vysoký výkon a daleký dosvit potřebují také myslivci a lovci.
Důležitými parametry výběru jsou odolnost proti nárazu, vodotěsnost nebo prachotěsnost. Čelová svítilna představuje jistotu a nesmí selhat v nejméně vhodnou dobu. Náhlá tma uprostřed nějaké činnosti může způsobit katastrofu.
Proto vybírejte rozvážně, případně si nechte poradit on našich odborníků.